Χιμπέρνιαν 0-0 Σέλτικ: Η ομάδα της Ανζί Ποστέκογλου έπεσε στους βαθμούς, αλλά διατήρησε την κορυφή της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς

Η Σέλτικ δεν μπορούσε να βρει τρόπο να νικήσει τον Hibs

Η Σέλτικ έχασε τους πρώτους της βαθμούς στην Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας το 2022 μετά από μια ισοπαλία χωρίς γκολ από μια επίμονη Χιμπέρνιαν – αλλά διατήρησε το προβάδισμα τριών πόντων στην κορυφή.

Και αρνήθηκε στην ομάδα του προπονητή Άνχε Ποστέκογλου την όγδοη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς σημείωσε βαθμούς για μόλις δεύτερη φορά σε 16 ματς.

Οι Lil Abada και Josep Juranovic πλησίασαν, ο Matt O’Reilly απέκρουσε ένα φάουλ του Matt O’Reilly και ένα σουτ από κοντά του τερματοφύλακα των Hibs, Matt Massey, στις καλύτερες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους.

Το αδιέξοδο αποδείχθηκε δαπανηρό, καθώς η Ρέιντζερς έχασε ένα προβάδισμα δύο τερμάτων στην ισοπαλία με τη Μάδεργουελ στο Ίμπροξ.

Ερωτηθείς αν πιστεύει ότι η προσφορά θα ταίριαζε με το τοπικό επίπεδο της Σέλτικ φέτος, ο Ποστέκογλου απάντησε: “Απολύτως. Δεν πετύχαμε τον στόχο που αξίζαμε. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να αποδεχτούμε”.

Ο Χιμπς αμύνθηκε σκληρά, αλλά είχε μερικές εμφανείς τρύπες. Η καλύτερη ευκαιρία τους ήταν το τολμηρό σερί του Τζος Ντόιγκ που τελείωσε με το σουτ του να απομακρύνεται, αλλά ο βαθμός είναι αρκετός για να τους επαναφέρει στην τέταρτη θέση.

Η απόδοση της Σέλτικ ήταν σίγουρα λιγότερο έντονη, αλλά η φόρμα της από τη χειμερινή διακοπή της έδωσε το προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου και η Ρέιντζερς έχει ακόμα πολλή δουλειά να κάνει αν θέλει να διατηρήσει το πρωτάθλημα.

Η Σέλτικ επανέφερε μεταξύ άλλων τους Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ, Ρίο Χάτατ, Αμπάντα και Τζότα, αφού αποκλείστηκε από το Ευρωπαϊκό Συνέδριο Λιγκ στα μέσα της εβδομάδας από τους Μπόντο/Γκλιμτ και ξεκίνησε δυνατά.

Η πάσα του Juranović παραλίγο να δημιουργήσει μια ευκαιρία στον Tom Rogic, προτού βάλει ένα καλό βολέ από τον Jota Abada πολύ στα δεξιά, μόνο για να προσγειωθεί η μπάλα στον Macy μόλις άουτ.

Ο τερματοφύλακας θα υποβληθεί σε περισσότερες εξετάσεις καθώς συνεχίζεται το παιχνίδι. Το λοξό φάουλ του Juranovic σημειώθηκε στη δεύτερη προσπάθεια από τον Massey, ο οποίος αργότερα απέτρεψε την προσπάθεια του Daisen Maeda να τον ξεπεράσει και πέτυχε ένα ελεύθερο λάκτισμα του Juranovic.

Οι Hibs δημιούργησαν μερικά πολύτιμα αντικείμενα στο πρώτο ημίχρονο, με το αποκορύφωμα να είναι η απώλεια του Kevin Nisbett. Ο επιθετικός δεν μπόρεσε να συνέλθει μετά από μια αντιπαράθεση με τον Καρλ Στάρβελτ, ο οποίος δέχθηκε προειδοποίηση. Ο μάνατζέρ του είπε αργότερα ότι “δεν φαίνεται καλό” για τον Nisbett.

READ  Ο Γεωργιανός που πυροβόλησε τον Έλληνα Ορθόδοξο ιερέα στη Λυών ήταν ζηλότυπος: Ο ιερέας ήταν ο εραστής της γυναίκας του, μιας Ρωσίδας -

Η ομάδα του Sean Maloney είχε τελικά μια ευκαιρία μετά την ανάπαυλα, αλλά ο Sylvester Jasper ήταν απογοητευμένος όταν το σουτ του αποκρούστηκε από τον συμπαίκτη του Christian Doidge. Αυτό, και οι προσπάθειες του Doig που τρόμαξαν τον Joe Hart, ήταν εξίσου καλές με τους γηπεδούχους.

Αντίθετα, η προσοχή τους ήταν αφιερωμένη στην συγκράτηση της Σέλτικ. Ο Ο’Ράιλι επιτέθηκε στη θέση του Ρότζιτς και γρήγορα ενεπλάκη, με τον Μέισι να μαζεύει το χαμηλό σουτ του μετά τη νίκη του Αμπάντα με φάουλ σε μια πολλά υποσχόμενη θέση.

Ο τερματοφύλακας των Hibs αρνήθηκε επίσης τον Ισραηλινό επιθετικό μετά από πάσα του Greg Taylor, με τον Maeda να δείχνει οφσάιντ ενώ η Celtic προσπάθησε να πιέσει το ριμπάουντ.

Ο Abada έστειλε τη βαθιά σέντρα του Jota στα πλάγια δίχτυα έξι λεπτά στην παράταση που ακολούθησε και η Celtic απέρριψε τα εναπομείναντα ανοίγματά του, πράγμα που σημαίνει ότι αποβλήθηκε εντός έδρας για πρώτη φορά σε 10 αγώνες.

Man of the Match – Matt Massey

Ο τερματοφύλακας των Hibs, Matt Massey, σταματά τον Daisen Maeda
Η τελευταία γραμμή άμυνας του Hibs έπαιξε τον ρόλο της με μερικές σημαντικές αποκρούσεις

τι μάθαμε

Η πτώση των Hibs στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους στο πρωτάθλημα με τη Celtic ήταν η πρόωρη ήττα τερμάτων και τα καθαρά φύλλα που ήταν μια τεράστια βελτίωση σε αυτές τις επιδόσεις.

Μια επίμονη άμυνα δεν τιμήθηκε με μια δυναμική επίθεση και ο Νίσμπετ δεν είχε πολλά να συνεχίσει εκείνη τη στιγμή.

Η αγωνιστική ισχύς της Σέλτικ έλειπε σε προηγούμενα παιχνίδια μετά τη χειμερινή διακοπή και οι παραδόσεις από ανοιχτό παιχνίδι και κόρνερ έκαναν τους επισκέπτες να βυθιστούν στον ήλιο του Λέιθ.

Ο Γιώργος Γιακομάκης έχασε τον αγώνα λόγω ασθένειας και η Σέλτικ έχασε την παρουσία του Έλληνα επιθετικού στην επίθεση.

Τι είπαν

Ο προπονητής της Χιμπέρνιαν, Σον Μαλόνεϊ: «Όσον αφορά τη νοοτροπία και την επιθυμία να μην νικηθώ, οτιδήποτε έχω ζήσει εδώ και μερικούς μήνες ήταν εδώ. Υπάρχει μια πτυχή αυτής της παράστασης για την οποία είμαι πραγματικά περήφανος.

“Κάποιοι από τους παίκτες μας έχουν κάνει εκπληκτικές μεταμορφώσεις. Δεν μπορώ να ζητήσω περισσότερα. Είναι όλα για τους παίκτες. Ο εαυτός μου και οι προπονητές μπορούν να τους δώσουμε κατεύθυνση, αλλά η απόδοση εξαρτάται από αυτούς.”

Ο προπονητής της Σέλτικ, Άνζ Ποστέκογλου: «Ελέγξαμε όλο το ματς. Δεν είναι εύκολο όταν ο αντίπαλος έχει πολλά σώματα στην περιοχή του πέναλτι. Πρέπει να είμαστε πολύ ακριβείς και δεν μας πήγε καλά.

READ  Το WRC προσθέτει το Ράλλυ της Ακρόπολης της Ελλάδας στο ημερολόγιο του 2021

“Βλέπω, ο κόσμος θα δει το αποτέλεσμα και θα ζωγραφίσει την εικόνα από εκεί. Πάντα κοιτάζω την απόδοση. Δεν κάναμε ριμπάουντ στις σωστές περιοχές και μέσα και γύρω από το γκολ και δεν πετύχαμε το γκολ που χρειαζόμασταν. “

Τι τότε

Ο Χιμπς ξεκινά τους αγώνες του Μαρτίου εκτός έδρας με τη Νταντί στην Πρέμιερ Λιγκ την Τετάρτη (19:45 GMT), όταν η Σέλτικ υποδέχεται τη Σεντ Μίρεν εντός έδρας.