Tom Soike: Έχουμε ακόμα μεγάλες πιθανότητες να φτάσουμε στην Ευρώπη

Παρά την ήττα της Chelsea 1-0 στην Premier League το Σάββατο, ο Tom Sox λέει ότι το ευρωπαϊκό όνειρο της West Ham United είναι ακόμα ζωντανό.

Η Hammers έχασε αγώνες top-to-back top-flight για δεύτερη φορά φέτος, καθώς το πρώτο ημίχρονο του Timo Werner στο Στάδιο του Λονδίνου έλυσε τα πράγματα.

Ο Soić πλησίασε πολύ για να σκοράρει για τους οικοδεσπότες, αλλά ο τερματοφύλακας του τερματοφύλακα σταμάτησε στη γραμμή από τον Cesar Azpilicueta, με τη μπάλα να δένεται στο στήθος του, και η απογοήτευση του Iron περιπλέκτηκε από μια καθυστερημένη κόκκινη κάρτα που έδειξε στον Fabian. Ο Balloona θα πιάσει τον Ben Chilwell μετά την απομάκρυνση της μπάλας.

Ωστόσο, παρά την ήττα, η West Ham παραμένει στην πέμπτη θέση και τα ευρωπαϊκά προκριματικά βρίσκονται ακόμα στα χέρια του Iron.

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς”, αντανακλούσε ο Τσέχος μέσος. «Θέλαμε να κερδίσουμε γιατί παίζαμε εντός έδρας και έχουμε πολύ καλό ρεκόρ στο σπίτι. Θέλαμε να επιστρέψουμε στην πρώτη τετράδα ξανά, αυτό είναι το όνειρό μας, οπότε απογοητευτήκαμε με το αποτέλεσμα.

«Ήταν δύσκολο και δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Είχα ένα πυροβολισμό στο πρώτο ημίχρονο που ο VAR μπορούσε να ελέγξει για χάντμπολ επειδή πήγαινε στο γκολ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά και αυτός είναι ο τρόπος που θα θέλαμε να παίξουμε.

«Είπαμε στο αποδυτήριο μετά το παιχνίδι ότι θα έπρεπε να είχαμε παίξει από την αρχή όπως κάναμε από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι κρίμα για εμάς, αλλά ήμασταν μόνο 1-0 και μπορούσαμε να σκοράρουμε, ακόμη και να ισοπαλία ή να κερδίσουμε.

READ  Ο πατέρας Epiphanius, ο αρχιμάγειρας, πέθανε στο Άγιο Όρος

“Είναι κρίμα, αλλά ακόμα νομίζω ότι παίξαμε καλύτερα τα τελευταία 20 λεπτά, αλλά η κόκκινη κάρτα το έκανε πιο δύσκολο ξανά.”

Τόμας Σάσεκ

Όταν ρωτήθηκε για τις σκέψεις του σχετικά με την αποστολή του Balbina, η οποία επιβεβαιώθηκε από τον διαιτητή Chris Kavanagh, αφού ο VAR Peter Banks ζήτησε από τον αξιωματούχο να παρακολουθήσει το συμβάν στην οθόνη του γηπέδου, ο Souček θεώρησε ότι η επικονίαση ήταν δύσκολη.

“Το είδα στο αποδυτήριο μετά το παιχνίδι και όλοι πιστεύαμε ότι ήταν μια σκληρή απόφαση, οπότε δεν είμαστε ικανοποιημένοι γι ‘αυτό, επειδή κλωτσούσαν μόνο την μπάλα και ο παίκτης τους ήταν μπροστά τους, οπότε δεν είμαι Καταλάβετε αυτό, αλλά ήταν κακό για εμάς », σχολίασε.

Η επόμενη φορά για το West Ham είναι μια επίσκεψη στο Μπέρνλι τη Δευτέρα 3 Μαΐου, οπότε τα Χάμερς θα μπορούσαν να προσπεράσουν τις τρεις ομάδες κάτω από αυτές – Λίβερπουλ, Τότεναμ, Χότσμπουρ και Έβερτον – αλλά δεν πρόκειται να εγκαταλείψουν τον αγώνα για τον Σάουακ στο Ευρωπαϊκό χώρος.

“Είναι υπέροχο που μπορούμε να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με την Τσέλσι και άλλες ομάδες γύρω μας”, είπε. «Έχουμε πέντε παιχνίδια μέχρι το τέλος και έχουμε ακόμα ένα όνειρο να είμαστε όσο το δυνατόν υψηλότεροι.

“Θέλουμε να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι και ελπίζω να έχουμε ακόμα μεγάλες πιθανότητες.”