Tsitsipas-Rublev 2-1: Ο Στέφανος έπαιξε με καρδιά, “Τελικός” με τον Nadal

Τέλος καλό, όλα είναι καλά. Σε έναν τρελό αγώνα που δεν έχει καμία σχέση με αυτήν Τρομερή ποιότητα αγώνα Nadal TimΑλλά είχε μια τρομερή αγωνία μέχρι το τέλος, ένας άντρας με δύο πρόσωπα Στέφανος Τσέτσιπας Κατάφερε να πάρει ό, τι χρειαζόταν, μια νίκη με οποιονδήποτε τρόπο, έναντι του Andrei Rublev 6-1, 4-6, 7-6 (6), και επέζησε στους φετινούς τελικούς ATP.

Διαφήμιση

Η νίκη του Στέφανου πέρασε χιλιάδες κύματα, με αποτέλεσμα το διπλό λάθος που έκανε ο Andrei Rublev στο σημείο του αγώνα (!) Αλλά στο τέλος της ημέρας πήρε αυτό που ήθελε.

Και η όπερα σημαίνει ότι τα πράγματα είναι απλά: Ο Rafael Nadal πρέπει να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ για να πάρει εισιτήριο στους ημιτελικούς του τουρνουά!

Φυσικά, αυτό δεν είναι εύκολο, καθώς ο Νάνταλ «καίει» για τη νίκη, επειδή έχει το ίδιο στοίχημα, ωστόσο, σε περίπτωση ήττας στο Ρούμπλεφ, ο Τσιτσιπάς θα είναι ένα μισό πόδι μακριά από τους τελικούς (θα θέλει νίκη 2-0 επί του Νάνταλ και νίκησε τον Ρούμπλεφ στον Τιμ).

Ευτυχώς, το απέφυγε και μετράμε ήδη τις ώρες για τον αγώνα της Πέμπτης που θα προσελκύσει όλα τα μάτια καθώς το δεύτερο φύλλο του γκρουπ θα κριθεί γιατί ο Tim, από σήμερα, έχει ήδη κάνει κράτηση για το “4”.

Στον αγώνα με τον Ρόμπολφ, ο Στέφανος, όπου έδειξε και μπορούσε να μπει στον αγώνα με μια σχετικά άνετη νίκη σε συνεχόμενα σετ, μόνο αυτό δεν συνέβη στο τέλος επειδή έχασε τόσες πολλές ευκαιρίες να “σκοτώσει” τον αντίπαλό του.

Σε άλλους αγώνες κατά τη διάρκεια του έτους πληρώθηκε χάνοντας τον αγώνα (όπως συνέβη με τον Rublev στο Αμβούργο), και η αλήθεια είναι ότι κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να συμβεί την Τρίτη εάν ο Ρώσος δεν έκανε διπλό φάουλ στο σημείο του αγώνα.

READ  Coronavirus - Έξι δάχτυλα στο Newsbomb.gr: "Οι υποθέσεις θα αυξηθούν τις επόμενες μέρες" - Newsbomb - Νέα

Το πρώτο σετ ήταν ένας υγιής περίπατος για τον Τσιτσιπά που έκανε μέσα σε 19 λεπτά 1-0 εναντίον του θλιβερού Ρούμπλεφ που ήταν παρών στο ματς, σαν να είχε ήδη χτυπηθεί!

Οι οιωνοί φάνηκαν τέλειοι, ωστόσο, και ο Ρούμπλεφ άρχισε να παίζει πιο οδυνηρά στο δεύτερο σετ καθώς ο Τσιτσιπάς είχε δύο πιθανότητες να σπάσει στη μέση του σετ για να θέσει μια ταφόπλακα σε οποιεσδήποτε ελπίδες του Ρώσου.

Κάπου εκεί άρχισε να χάνει τις κρίσιμες χαμένες ευκαιρίες από τον Στέφανο στον αγώνα, ένα μοτίβο που θα μας πήγαινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι Ρώσοι πήραν “ζωή” από εκείνο το σημείο, άρχισαν να παίζουν σαφώς καλύτερα και τιμώρησαν τον Τσιτσιπά που είχε παίξει άσχημα σερβίροντας 4-5 και ισοπαλία!

Τώρα μπλέχτηκε και χρειαζόταν πολλά ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει.

Ο Τσιτσιπάς έχασε πέντε πόντους για ένα διάλειμμα στην αρχή του Ομίλου Γ σε έναν αγώνα και συνέχισε να “φλερτάρει” με ήττα, χάνοντας πολλές πιθανότητες, ωστόσο, κατάφερε τουλάχιστον να μην αφήσει τον Ρόσι να φτάσει σε ένα σημείο ξεμπλοκαρίσματος σε όλο το σετ.

Ο διαιτητής tiebreaker στη θέση, όπως και ολόκληρος ο αγώνας, ήταν τρελός!

Ο Τσιτσίπας προηγείται 5-2, αλλά ο Ρούμπλεφ είχε τέσσερις ευθείες πόντους, είχε ένα πόντο 6-5, αλλά έκανε ένα μοιραίο διπλό φάουλ (πριν από μια εξαντλητική καριέρα).

Αυτό είναι. Τέλος, ο Στέφανος μύριζε «αίμα» και σημείωσε αυτήν τη ζωτική νίκη με δύο συνεχόμενους πόντους. Επιβίωσε και θέλει να νικήσει τον θρύλο Ράφα για να παραμείνει στο αμυντικό μονοπάτι!

Πηγή: Τένις 24

More from Apollonas Palidis

Ιός κορώνας: 3227 νέες περιπτώσεις λοίμωξης στην Ελλάδα – 59 θάνατοι εντός 24 ωρών – Υγεία

Μας εξέπληξε πολύ η επιδημία Κορωνοϊός Καθώς η χώρα αναγκάζεται να λάβει...