Wimbledon 2021: Ο Daniil Medvedev και ο Alexander Zverev προχωρούν στον τρίτο γύρο

Ο Ντανιέλ Μεντβέντεφ κέρδισε τη Μαγιόρκα πριν από το Wimbledon για να κερδίσει τον δεύτερο τίτλο του το 2021
Θέση: όλη την Αγγλία ημερομηνίες: 28 Ιουνίου – 11 Ιουλίου
κάλυψη: Ζωντανές τηλεοπτικές εκπομπές, ραδιόφωνο και διαδικτυακά BBC με εκτεταμένη κάλυψη στο BBC iPlayer, Red Button, Connected TVs και mobile app πλήρη στοιχεία Εδώ

Ο δεύτερος παγκόσμιος αριθμός Ντάνιελ Μεντβέντεφ νίκησε τον Ισπανό Carlos Alcaraz σε διαδοχικούς γύρους για να φτάσει στον τρίτο γύρο στο Wimbledon, ενώ ο Γερμανός τέταρτος σπόρος Alexander Zverev προκρίθηκε επίσης.

Ο Ρώσος Μεντβέντεφ, 25 ετών, κέρδισε 6-4 6-1 6-2 έναντι του ταλαντούχου 18χρονου Αλκαράζ.

Ο δεύτερος σπόρος, ο οποίος δεν έχει περάσει ποτέ στον τρίτο γύρο πριν, θα συναντήσει τον 32ο σπόρο Marin Cilic της Κροατίας.

Ο παγκόσμιος αριθμός έξι Zverev, 24 ετών, έδωσε μια κυρίαρχη απόδοση, νικώντας τον Αμερικανό Tennys Sandgren 7-5, 6-2, 6-3.

Ο φιναλίστ του Open US 2020 θα παίξει τον 31ο σπόρο Τέιλορ Φριτζ Το επόμενο μετά τη νίκη του Αμερικανού 6-4 7-6 (7-4) 4-6 6-7 (4-7) έναντι του συμπατριώτη του Steve Johnson.

Αλλού στην κλήρωση των ανδρών την Ημέρα 4, ο Βρετανός δεύτερος σπόρος Κάμερον Νόρι Έφτασε στον τρίτο γύρο για πρώτη φορά Με νίκη 6-3, 6-1, 6-2 έναντι του Αυστραλού αναπληρωτή Alex Bolt.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον οκτώ φορές πρωταθλητή της Ελβετίας Ρότζερ ΦέντερερΜετά τον έκτο σπόρο νίκησε τον Γάλλο Ρίτσαρντ Γκασκέτ 7-6 (7-1), 6-1, 6-4 στο κεντρικό γήπεδο.

Ιταλικός έβδομος σπόρος Matteo BerrettiniΙσπανική όγδοη τάξη Roberto Bautista Agut Αυστραλία Νίκος Κύργιος Έκλεισαν επίσης τις θέσεις τους στον τρίτο γύρο.

Ο Brittney έστειλε την ολλανδική μπουτίκ Van de Zandscholp σε συνεχόμενα σετ, καθώς ο πρωταθλητής της Βασίλισσας κέρδισε το τρίτο inning στο πρώτο ημίχρονο με ένα λεπτό σουτ στο δίχτυ για να εξασφαλίσει ένα τρίτο 6-3, 6-4, 7-6 (7-4) – Γύρος με τη Σλοβενία τζαζ σώμα.

Εν τω μεταξύ, ο Bautista Agut, ο οποίος έφτασε στους ημιτελικούς του 2019, κέρδισε μια σκληρή νίκη πέντε σετ εναντίον του Miomir Kekmanovic, κερδίζοντας 6-3, 6-3, 6-7 (3-7) 3-6, 6 -3.

Ο Κύργιος ζήτησε συμβουλές από τους οπαδούς του για το πού να εργαστεί καθώς κέρδισε 7-6 (9-7) 6-4 6-4 έναντι του Ιταλού Gianluca Mager.

Θα συναντήσει τον δέκατο έκτο σπόρο Felix Auger-AliassimeΜετά τη νίκη του Καναδά 6-4, 4-6, 7-6 (7-4) 6-1 επί του Μίκαελ Γκίρ.

Ωστόσο, ο γαλλικός 13ος σπόρος Γκάελ Μόνιβς Και η Βουλγαρική κατέλαβε την 18η θέση Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ Και οι δύο είναι έξω.

Ο Monfils έχασε σε τέσσερα σετ από τον Ισπανό Pedro Martinez, έπεσε 6-3 6-4 4-6 7-6 (7-5), ενώ ο Ντιμίτροφ έπεσε στο 6-4 7-6 (8-6) 7-6 (7-4) στο Καζακστάν. Alexander Bublik.

Ο Μεντβέντεφ και ο Ζβρέβεφ με ασφάλεια

Ενώ η λαχεία των γυναικών Φαίνεται ότι είναι ανοιχτό Μετά την πρόωρη έξοδο πολλών εξαιρετικών παικτών, Έλληνας τρίτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς Παραμένει ο μόνος πρώτος 10 σπόρος στον διαγωνισμό ανδρών που έχασε τους πρώτους δύο γύρους.

Παρόλο που προσελκύει το πλήθος του Court One με ένα χαρούμενο παιχνίδι, ο μελλοντικός σταρ Alcaraz δεν μπόρεσε να το αλλάξει την Πέμπτη εναντίον του Μεντβέντεφ.

Ο δεύτερος σπόρος ανταποκρίθηκε στην πρόκληση που έθεσε ο νεαρός Ισπανός, ο οποίος έσπασε την άμυνα του 4-5 στο αρχικό σετ μόνο στον Ρώσο για να τερματίσει αμέσως τις ελπίδες του για αναμέτρηση.

Ο Alcaraz έγινε ο νεότερος παίκτης που έφτασε στον τρίτο γύρο στο Roland Garros από το 1992 νωρίτερα αυτό το έτος και κέρδισε πέντε σετ εναντίον του Yasutaka Oshiyama στο ντεμπούτο του στο Wimbledon την Τετάρτη.

Ωστόσο, ήταν ανίσχυρος να σταματήσει τον δύο φορές φιναλίστ του Grand Slam Medvedev, ο οποίος χρησιμοποίησε την εμπειρία και τις ικανότητές του για να πετύχει τη νίκη σε μια ώρα και 35 λεπτά με μια παράσταση που υποδηλώνει ότι ήταν έτοιμος να φτάσει στην δεύτερη εβδομάδα του τουρνουά για πρώτη φορά.

Κατά την επιδίωξη της πρώτης νίκης του στο Grand Slam, ο Zverev προσέφερε στον Σάντγκρεν λίγη ελπίδα να προκαλέσει διαταραχή νωρίτερα την Πέμπτη.

Ο Γερμανός, του οποίου το καλύτερο αποτέλεσμα στο Γουίμπλεντον ήταν η έξοδος στον τέταρτο γύρο το 2017, έσπασε τον Σάντγκρεν για πρώτη φορά 6-5 προτού βγει από το αρχικό σετ.

Έχοντας χάσει μόνο πέντε βαθμούς στο πρώτο σετ σερβίς, ο Γερμανός διατήρησε ένα καταστροφικό δεύτερο σετ και εξασφάλισε ένα διπλό διάλειμμα για 4-1 σε ένα σετ στο οποίο κέρδισε και τους τέσσερις αγώνες του.

Ο Zverev σημείωσε μια αποφασιστική ανακάλυψη στο τρίτο παιχνίδι του τελικού σετ, και στη συνέχεια αρνήθηκε στον παγκόσμιο αριθμό 68 Sandgren τη μοναδική του ευκαιρία για ένα διάλειμμα με ένα καλό backhandkick στο επόμενο παιχνίδι, πριν αρπάξει το πρώτο του σημείο στο σερβίς του 29χρονου. .